HTML a kaskádové styly

základy

Přeskočit navigaci

Jak na WWW stránku

1. vytvoření stránky

WWW stránka se vytváří podobně jako každý jiný elektronický dokument. Máte přitom na výběr ze dvou základních přístupů:

Příklady editorů.

Výsledek se v obou případech uloží do souboru s příponou .html. HTML je obyčejný textový soubor, který vedle textu obsahuje speciální značky oznamující prohlížečům, jak daný text zobrazit.

Příklad jednoduchého HTML souboru:

Následující příklad ukazuje nejjednodušší možnou stránku obsahující titulek (title), nadpis (h1), a dva odstavce (p) s jedním zvýrazněným textem (strong).

  
<html>
  <head>
    <title>Naše firma, s.r.o.</title> 
  </head>
  <body>
    <h1>Naše firma, s.r.o.</h1>
    <p>Plujeme mořem <strong>bezpečně!</strong></p>
    <p>Náš zákazník, náš pán</p>
  </body>
</html>

Výsledná stránka

Komentář: Celá stránka je uvozena značkou html. V ní jsou dvě části: hlavička (značka head) a tělo (body). Jediným prvkem hlavičky je titulek (title), zatímco tělo má prvků více, popsali jsme je již nad příkladem.

Úkol: vytvořte vlastní jednoduchou HTML stránku dle uvedeného vzoru v různých editorech a uložte ji do souboru prvni-pokus.html.

2. publikování stránky

Vytvořený soubor si můžete otevřít ve Vašem prohlížeči tak, jak je (např. poklepáním myši nebo pomocí nabídky Otevřít Vašeho prohlížeče). Aby se však k němu dostali i jiní, je potřeba jej umístit někam, kde jej najde webový server.

Na Ekonomické fakultě JU jej například stačí nakopírovat do složky public_html na Vašem domovském disku (H:). Stránka pak bude přístupná na adrese http://home.ef.jcu.cz/~vaslogin/.

Úkol: vyzkoušejte to.

Na internetu je několik služeb, které poskytují prostor pro Vaše internetové stránky. Takové službě říkáme webhosting. Některé jsou zdarma, jiné za poplatek, liší se nabídkou (např. velikostí prostoru, technologiemi, doprovodnými službami).